Pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings (PGS) vai testēšana uz aneiploīdiju (PGT-A)

PGS jeb Pirmsimplantācijas ģenētiskā testēšana uz aneiploīdiju (PGT-A)

Šobrīd Ģenētikas centrs iVF Riga ir vienīgais centrs Baltijas valstīs, kur iespējams veikt embriju pirmsimplantācijas ģenētisko testēšanu (PGT-A) jeb skrīningu (PGS)
PGS jeb PGT-A (pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings jeb testēšana uz aneiploīdiju) balstās uz 3 būtiskiem faktoriem:
 • Attīstījušies embriji bieži vien ir aneiploīdi, t.i., ar izmainītu hromosomu skaitu vai ar hromosomālām patoloģijām, turklāt šis skaitlis pieaug līdz ar sievietes vecumu (skat. tabulus).
 • Ģenētiski nekompetentu embriju pārnese dzemdes dobumā nerezultējas veiksmīgā grūtniecībā.
 • Diemžēl hromosomālo patoloģiju ietekme uz embriju morfoloģiju var būt nenozīmīga,respektīvi – “skaistie” embriji var būt aneiploīdi.
Pacientes vecumsĢenētiski normāli embriji (eiploīdi);%Embriji ar ģenētiskām patoloģijām (aneiploīdi);%
<304159
30-343268
35-392575
401189
Vidēji2674
Sekas:

Novērtējot embrijus tikai morfoloģiski, pastāv iespēja, ka aneiploīdie embriji var tikt izvēlēti transfēram sievietes dzemdes dobumā, jo vizuāli tie izskatās tikpat labi vai pat labāk par citiem radniecīgiem embrijiem.

Ģenētiski nekompetento embriju transfēra rezultātā grūtniecība neiestājas vispār vai arī notiek agrīna grūtniecības pārtraukšanās pirms 12. grūtniecības nedēļas.

Turklāt dažas hromosomālās patoloģijas ir savietojamas ar augļa attīstību, kā rezultātā var piedzimt bērns, piemēram, ar Dauna (21-ās hromosomas trisomija), Edvarda (18-ās hromosomas trisomija) sindromu vai citu hromosomālo patoloģiju, kuriem raksturīga jaundzimušā garīgās vai fiziskās attīstības aizture.

Risinājums:

Ģenētiski pārbaudīt attīstījušos embrijus, lai transfēram izvēlētos tos, kuriem ir ne vien lielākas iespējas implantēties dzemdē, bet arī veiksmīgi turpināt attīstību.

Šādu embriju pārbaudi sauc par PGS (pirmsimplantācijas ģenētisko skrīningu) jeb PGT-A (pirmsimplantācijas ģenētiskā testēšana uz aneiploīdiju), kuru iespējams veikt, izmantojot NGS metodi Ģenētikas centrā iVF Riga.

NGS (Next generation sequencing) ļauj notestēt visas embrija hromosomas vienlaicīgi pirms embrija pārnešanas dzemdē, izmantojot reaģentus un aparatūru, kas veidoti, balstoties uz jaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem.

Tādā veidā PGS (PGT-A) ar NGS ļauj izvēlēties labākos un dzīvotspējīgākos ģenētiski kompetentus embrijus, efektīvi palielinot implantācijas, klīnisko grūtniecību un veiksmīgu dzemdību koeficientu.

Tātad visu hromosomu testēšana ar NGS samazina laiku un pūles, ko Jūs veltāt, lai tiktu pie vēlamās grūtniecības, palielinot veiksmīgas grūtniecības iestāšanās varbūtību jau pēc pirmās PGS (PGT-A) reizes, pat ja iepriekš ir bijuši vairāki neveiksmīgi IVF cikli.

 

Pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings (PGS) jeb pirmsimplantācijas ģenētiskā testēšana uz aneiploīdiju (PGT-A): indikācijas

Augsts aneiploīdu (ar izmainītu hromosomu skaitu) embriju attīstības risks normāla vecāku somatiskā kariotipa gadījumā

Sievietes vecumā no 37 gadiem
Sievietes vecumā virs 35 gadiem, gadījumā, ja attīstās labas morfoloģijas embriji, bet grūtniecība neiestājas
Neizskaidrojamas etimoloģijas neauglība jauniem pāriem
Divi vai vairāki neveiksmīgi IVF cikli (piecu vai vairāku embriju transfērs)
Anamnēzē divi vai vairāki spontānie aborti (tajā skaitā arī nenoticis aborts – “missed abortion”)
Pazeminātas partnera spermas kvalitātes gadījumā (oligoastenoteratozoospermija, smaga oligozoospermija vai azoospermija, slikta spermatozoīdu morfoloģija, augsta DNS fragmentācija)

Izmainīta vecāku (viena vai abu) kariotipa gadījumā vai ja ir augsts risks nodot ģenētisku patoloģiju bērnam
 • Viens vai abi vecāki ir līdzsvarotas hromosomālās aberācijas nēsātāji (Robertsona vai reciprokas translokācijas)
 • Vīriešu neauglības faktors, kas ir saistīts ar AZF mikrodelēciju (Y hromosoma)
 • Viens vai abi vecāki ir X hromosomas mutācijas nēsātāji (piemēram, risks Dišēna – Bekera muskuļu distrofijas, Fragilās X Hromosomas sindroma, Hemofīlijas u.c. patoloģiju attīstībai)

PGS – soli pa solim

 1. IVF/ICSI manipulācija
 2. Embriju kultivēšana jeb audzēšana līdz 5. dienai
 3. Embriju biopsija – vairāku trofektodermas šūnu savākšana bez kaitējuma embrijam
 4. Embriju sasaldēšana (kriokonservācija) tālākai pielietošanai
 5. PGT-A/PGS – Pirmsimplantācijas ģenētiskais skrīnings (hromosomu analīze)
 6. Ģenētiski kompetentu embriju atlase embriju transfēram
 7. Embriju transfērs (pārnešana) dzemdē