Y hromosomas molekulārā testēšana (AZF faktors)

Viens no vīriešu neauglības iemesliem ir saistāms ar izmaiņām Y hromososomā – AZF reģiona mikrodelēcijām.

Normā liela daļa Y hromosomā lokalizēto gēnu nodrošina veiksmīgu spermatoģenēzes procesa norisi visas dzīves laikā, sākot ar pubertāti.

AZF mikrodelēcijas sindroma rezultātā ir izteikti traucēta spermatoģenēze vai arī novērojams tās pilnīgs arests. Klīniski šādiem pacientiem raksturīga azoospermija vai smaga oligospermija, kas var būt par iemeslu vīrieša neauglībai.

Y hromosomas mikrodelēcijas sindroma ģenētiskā statusa molekulārajai diagnostikai ir primāra nozīme vīrieša neauglības faktora noteikšanā reproduktīvās medicīnas ietvaros. No rezultāta būs atkarīgs turpmāko darbību virziens pacientiem, kas vēlas kļūt par vecākiem.

Ģenētikas centrs iVF Riga piedāvā jaunu diagnostiku vīrieša neauglībai – Y hromosomas AZF reģiona molekulāro testēšanu

Y hromosomas mikrodelēcijas sindroms kā vīrieša neauglības faktora ģenētiskais determinants
Y hromosomas loma dzimuma noteikšanā

Normāls cilvēka hromosomu komplekts jeb kariotips sastāv no 23 hromosomu pāriem (pavisam 46 hromosomas), kur 22 pāri ir autosomas, kas ir vienādas gan sievietei, gan vīrietim, bet viens no pāriem ir dzimumhromosomas, kas arī nosaka indivīda dzimumu – XX sievietei un XY vīrietim, respektīvi, normāls sievietes kariotips ir 46,XX, bet normāls vīrieša kariotips – 46,XY.

Embrionālās attīstības laikā, ja embrijam ir vīrišķais hromosomu kompleks, Y hromosomā lokalizētie gēni nosaka embrija attīstību pēc vīrišķā tipa. Kā pirmais notiek testis (oliņu) attīstība, kas jau agrīni sāk ražot vīrišķos dzimumhormonus tādā veidā stimulējot turpmākos globālos maskulizināzijas jeb virilizācijas procesus. Lielākā daļa gēnu, kas atrodas Y hromosomā, piedalās vīrieša normāla spermatoģenēzes procesa nodrošināšanā visas dzīves laikā.

Y hromosomas loma vīrieša neauglībā

Zīmīgi, ka Y hromosoma ir pakļauta mutāciju attīstībai, viena no tām ir Y hromosomas mikrodelēcijas sindroms jeb AZF (no angļu valodas azoospermia factor – azoospermijas faktors) mikrodelēcijas sindroms, kura rezultātā ir izteikti traucēta spermatoģenēze vai arī novērojams tās pilnīgs arests, klīniski šādiem pacientiem raksturīga azoospermija vai smaga oligospermija, kas var būt par iemeslu vīrieša neauglībai.

Pēc Kleinfeltera Sindroma (kariotips: 47,XXY), AZF mikrodelēcijas ir biežākais ģenētiski determinētais iemesls vīriešu neauglībai. AZF mikrodelēcijas kopējā vīriešu populācijā sastopamas ar biežumu 1:4000, taču neauglīgu vīriešu starpā sasniedzot, pēc dažādu pētījumu rezultātiem, 2-17%.

Ņemot vērā to, ka Y hromosomas AZF reģions sastāv no trim apakšreģioniem AZFa, AZFb, AZFc, mikrodelēcijas var būt dažādu tipu (skat. tabulu), kas arī noteiks sindroma izpausmes fenotipu jeb spermatoģenēzes traucējumu smaguma pakāpi.

 

Delēcijas tipsSastopamības frekvenceKlīniskā izpausme
AZFa0.5-4%Azoospermija
(Sertoli sindroms)
AZFb1-5%Azoospermija
AZFbc1-3%Azoospermija
AZFc~80%Smaga Oligospermija vai Azoospermija
AZFabcĻoti retiAzoospermija

Y hromosomas mikrodelēcijas sindroma ģenētiskā statusa molekulārajai diagnostikai ir primāra nozīme vīrieša neauglības faktora noteikšanā reproduktīvās medicīnas ietvaros, no rezultāta būs atkarīgs turpmāko darbību virziens pāriem, kas vēlas kļūt par vecākiem.

Ģenētikas centra iVF Riga laboratorija ievieš vīrieša neauglības jaunu diagnostikas iespēju, piedāvājot veikt AZF reģiona molekulāro testēšanu pacientiem ar sekojošām indikācijām:

  • Azoospermia
  • Oligozoospermia <5 × 106/mL
  • ICSI manipulācija

AZF reģiona molekulārā testēšana nav indicēta vīriešiem ar citām hromosomālajām aberācijām (izņemot 46,XY/45,X sindromu), obstruktīvu azoospermiju vai hipogonadotropisko hipogonādismu.

Klīniskās atradnes kā hormonu līmenis, testis apjoms, varikocele, mazattīstījušies testis, u.c. nenes nekādu prediktīvu vērtību AZF reģiona ģenētiskajam statusam.