Neinvazīva augļa Rēzus faktora noteikšana grūtniecēm

Kādā gadījumā var rasties nepieciešamība noteikt gaidāmā bērna Rēzus faktoru?

Kas ir rēzus faktors?

Rēzus faktors tiek ģenētiski mantots no mātes un tēva. Tas nosaka konkrētu olbaltumvielu klātbūtni vai trūkumu uz sarkano asinsķermenīšu – eritrocītu virsmas. Ir iespējami divi Rēzus faktora varianti – rēzus pozitīvs (Rh+), kad uz eritrocītu virsmas atrodas konkrētās olbaltumvielas un rēzus negatīvs faktors (Rh-), kad uz eritrocītiem dotā olbaltumviela nav atrodama. Rh+ un Rh- asinis ir savstarpēji nesaderīgas. Zināt savu Rh faktoru ir svarīgi asins pārliešanas gadījumos, jo nesaderīgu asiņu pārliešana izraisa asins patoloģisku sarecēšanu, kas ir nepieļaujami organismam. Turklāt visām grūtniecēm ir nepieciešams zināt savu Rh faktoru, bet sievietēm ar negatīvu Rh- arī sava partnera Rh faktoru, un parasti to nosaka, stājoties grūtniecības uzskaitē. Ja grūtniece ir Rh- un sagaidāmā bērna tēvs ir Rh+, bērns var mantot no tēva pozitīvo rēzus faktoru ar varbūtību 50%. Šādi pāri arī atrodas riska grupā augļa un jaundzimušā hemolītiskās slimības attīstībai un tiem ir nepieciešams jau laikus noteikt augļa Rh faktoru turpmākās klīniskās taktikas izstrādei. Populācijā ~85% sievietēm un vīriešiem rēzus faktors ir pozitīvs, pārējiem – negatīvs, šādā gadījumā varbūtība, ka izveidosies pāris ar minētā riska attīstību ir ~13%.

Kas ir rēzus nesaderība?

Tādā gadījumā (Rh- māte/ Rh+ auglis) rēzus konflikta jeb rēzus faktoru nesaderības dēļ starp mātes un augļa asinīm var notikt mātes organisma sensibilizācija jeb imunizācija (līdzīgi kā tas notiek vakcinējoties) pret Rh+ asinīm. Ja bērna Rh+ asinis nokļūst mātes asinīs grūtniecības vai dzemdību laikā, attīstās rēzus konflikts: mātes organismā sāksies antirēzusa antivielu izstrāde. Ja sensibilizācija notiek jau pirmās grūtniecības laikā, tad var attīstīties augļa hemolītiskā slimība, bet katrā nākamajā grūtniecībā Rh nesaderības klīniskās izpausmes kļūst smagākas (auglis cieš vairāk). Līdz šim, kamēr nav bijusi pieejama neinvazīva augļa Rh faktora noteikšana, rēzus negatīvām grūtniecēm regulāri tika pārbaudītas asinis, lai konstatētu, vai tajās nav parādījušās antivielas. Ja antivielas tiek konstatētas, kas nozīmē, ka sensibilizācija ir notikusi, tiek piemērota speciāla ārstēšana.

Kāpēc rēzus faktora konflikts ir bīstams?

Sensibilizācijas laikā mātes organismā radušās antivielas ir spējīgas sagraut mazuļa eritrocītus. Tas savukārt var izraisīt augļa vai pēc dzimšanas – jaundzimušā hemolītisko slimību, kas atsevišķos gadījumos var būt bērna dzīvību apdraudošs stāvoklis, un tas prasa eksperta dzemdniecības speciālista uzraudzību , kā arī iespējamas invazīvas manipulācijas – asins pārliešanu auglim.

Kādos gadījumos var attīstīties Rh sensibilizācija Rh- sievietei?
 • Ja Rh- sievietei kādreiz tika pārlietas Rh+ asinis
 • Dabīgo dzemdību vai ķeizara operācijas laikā (ja auglis ir Rh+)
 • Veicot grūtniecības pārtraukšanu (ja auglis ir bijis Rh+) vai arī spontāna aborta gadījumā. Rēzus negatīvai sievietei pirmo grūtniecību ieteicams saglabāt, bet pārtraukšanas gadījumā obligāti jāievada D anti-imunoglobulīns.
 • Placentas manuāla atdalīšana pēc dzemdībām pastiprina augļa eritrocītu nonākšanu sievietes asinsritē
 • Pēc vēdera traumas grūtniecības laikā
 • Grūtniecības invazīvo procedūru laikā (amniocentēzes, horiona biopsijas, kordocentēzes)
 • Ārpusdzemdes grūtniecības gadījumā
 • Grūtniecības pārtraukšanās draudu gadījumā, ja ir asiņaini izdalījumi
 • Augļa ārējais apgrozījums tūpļa guļas gadījumā

Visos iepriekšminētajos gadījumos nepieciešama speciālista uzraudzība.

Jaundzimušā hemolītiskās slimības formas:

No eritrocītiem, to sabrukšanas rezultātā, atbrīvojušās vielas (piemēram, bilirubīns) nonāk asins plazmā, kas arī izraisa turpmākās patoloģiskas reakcijas, visvieglākā no kurām izpaužas jaundzimušā anēmijas formā. Jaundzimušie ir bāli samazinātā hemoglobīna un eritrocītu daudzuma dēļ, antivielu nesaturošu asins pārliešana 1. vai 2. dienā pēc dzimšanas stāvokli ātri uzlabo. Smagākas pakāpes jaundzimušo hemolītiskās slimības forma izpaužas dzeltē, kas parasti attīstās pirmajā dienā pēc dzimšanas un turpmāk pastiprinās. Stāvoklim progresējot, jaundzimušais kļūst gurdens, slikti zīž, var attīstīties krampji bilirubīna izraisītu CNS bojājumu dēļ. Šāds stāvoklis nevar tikt atstāts bez speciālas uzraudzības un korektīvu darbību kopuma. Vispārējā augļa tūska ir vissmagākā slimības forma, šādā gadījumā bērns aiziet bojā pirmajās stundās pēc dzimšanas.

Risinājums?

Ģenētikas centra iVF Riga laboratorijā ir pieejama neinvazīva Rh faktora noteikšana, kas ir absolūti nekaitīga procedūra – gan auglim, gan grūtniecei. No grūtnieces tiek paņemtas venozās asinis, no kurām tiek izdalīta tā saucamā augļa cirkulējošā DNS, kas parādās mātes cirkulācijā sākot ar ~10. gestācijas nedēļu. Grūtniecībai progresējot, šīs DNS koncentrācija mātes asinīs pieaug. Šo analīzi ieteicams nodot ne agrāk, kā no 18. līdz 22. grūtniecības nedēļai, kad koncentrācija ir pietiekama pārliecinoša rezultāta iegūšanai.

Veikt neinvazīvu Rh faktora noteikšanu Ģenētikas centrā iVF Riga ir iespējams līdz 15:00 darbdienās.

Ja iespējams, līdzi jāņem arī partneri Rh zigositātes noteikšanai.

Augļa DNS molekulārās testēšanas laikā tiek analizēti gēni, kas kodē jeb nosaka Rh faktora fizikālas izpausmes (vai uz augļa eritrocītiem būs konkrētā olbaltumviela vai nebūs). Ja tiek noteikts, ka augļa Rh faktors ir negatīvs, Rh konflikts nevar attīstīties un grūtniecības uzraudzība notiek kā parasti. Turpretī, ja augļa Rh faktors tomēr ir pozitīvs, turpmāko grūtniecības uzraudzību uzņemas pieredzējis ginekologs – dzemdniecības speciālists, kas monitorē grūtniecības gaitu un pēc nepieciešamības nozīmē veicamās darbības.

Rh zigositātes tests

Rēzus faktors (Rh) ir olbaltumviela, kura atrodama uz sarkano asins šūnu virsmas lielākajai daļai populācijas.

Šādus cilvēkus sauc par Rēzus pozitīviem. Gadījumā, ja Rēzus olbaltumvielas uz šūnu virsmas nav, cilvēks ir Rēzus negatīvs.

Par Rēzus faktoru atbild gēns, kuru mantojam no abiem saviem vecākiem. Rēzus negatīvi cilvēki gan no mammas, gan tēta ir mantojuši negatīvu jeb “-” alēli (“–”). Rēzus pozitīvi indivīdi nes vismaz vienu “+” Rēzus gēnu – “++” vai “+-”.

Rēzus nesaderība var veidoties gadījumā, ja Rēzus negatīva (“–”) sieviete gaida Rēzus pozitīvu bērniņu. Šādā gadījumā, konflikta profilaksei, tiek rekomendēta imūnglobulīna ievadīšana 28. grūtniecības nedēļā un pēc bērna dzimšanas.

 • Ja sievietes partneris ir Rh-, rēzus nesaderība neveidojas, jo visi bērni arī ir Rh-. Lai noskaidrotu Rh+ partnera ģenētisko statusu (“++” vai “+-”), nepieciešams veikt zigositātes testu.
 • Ja sievietes partneris ir Rh+ (“++”, homozigots), visi pāra pēcnācēji būs Rh+ un visās grūtniecībās indicēta imūnprofilakse ar Rh imūnglobulīnu.
 • Ja sievietes partneris ir Rh+ (“+-”, heterozigots), 50% pāra pēcnācēju būs Rh- asins grupa, pie kuras imūnprofilakse nav nepieciešama, bet 50% gadījumu gaidāmais bērns būs Rh+ un nepieciešama Rh imūnglobulīna ievade. Šādā gadījumā būtu rekomendējams katras nākamas grūtniecības laikā pārbaudīt gaidāmā bērna Rh faktoru, lai lemtu par imūnprofilakses nepieciešamību.