Ģenētiskās konsultācijas

Patoloģiju diagnostika Ģenētikas centrā iVF Riga

Ģenētiskā konsultācija ir svarīga pāriem, kuri tikai sāk domāt par grūtniecību, šādos gadījumos:
  • ģimenē vai radinieku ģimenēs ir bijuši gadījumi, kad bērni piedzimst ar kroplībām, garīgo un fizisko atpalicību, iedzimtām slimībām, nedzīvi dzimušie, ja laulātie ir tuvā radniecībā
  • Ja Jums ir interese prognozēt bērna veselības stāvokli vēlīnā grūtniecībā(pēc 35 gadiem), noskaidrot nelabvēlīgo ietekmi uz augli (mātes izslimotās slimības, lietotie medikamenti, fiziskie un ķīmiskie faktori)

Ārsta-ģenētiķa konsultācijas un pirmsdzemdību diagnostika tiek rekomendēta grūtniecēm gadījumos, ja abiem vai kādiem no vecākiem ir hromosomu anomālijas vai ģenētiskās slimības un/vai, ja konstatētas strukturālās/hromosomu anomālijas auglim.

Pateicoties jaunākajiem zinātniskajiem sasniegumiem ir iespējama pirmsimplantācijas ģenētiskā diagnostika – embriju hromosomu analīze pirms transfēra ART ciklā (asistēta reproduktīvā tehnoloģija). Šo diagnostiku veic ar mērķi, lai gan topošie vecāki, gan ārsts būtu pārliecināti, ka embrijam nav hromosomu anomālijas, kas daudzos gadījumos ir neauglības vai neiznēsātas grūtniecības iemesls.

Mūsu klīnikā konsultācijas sniedz ārstes-ģenētiķes Dr. Liene Korņejeva, Dr. Ieva Grīnfelde
Ģenētiķa konsultācijas ir nepieciešamas pacientiem pirms grūtniecības plānošanas, ja:
  • Vecākiem ir konstatētas ģenētiskas saslimšanas vai hromosomālās anomālijas
  • Bijuši viens vai vairāki spontānie aborti
  • Grūtniecības laikā tika atklātas strukturālas augļa anomālijas
  • Ir izmaiņas grūtnieču skriningā, kas norāda uz paaugstinātu patoloģiju risku

Konsultācijas laikā ārsts-ģenētiķis noskaidro anamnēzi, veido pacientu dzimtas koku, analizē augļa hromosomu anomāliju esošos riskus, topošajiem vecākiem nozīmē analīzes kariotipa analīzēm (asins ģenētisko testēšanu). Saskaņā ar iegūtajiem rezultātiem ārsts sniedz slēdzienu par nepieciešamību veikt pirmsimplantācijas diagnostiku.