KIR receptoru molekulārā tipēšana

Veiksmīgai grūtniecības norisei ir nepieciešama fetālā trofoblasta invāzija un spirālo artēriju veidošanās mātes dzemdē. Šajā procesā liela nozīme ir NK šūnām (dabīgajām galētājšūnām), kuru funkcijas regulē to šūnu virsmas receptoru saņemtie signāli.

KIR receptori atrodas uz NK šūnu virsmas. Tie ir gan aktivējoši, gan inhibējoši polimorfi receptori. Cilvēkos tiek izšķirti divi dažādi KIR gēnu haplotipi – A un B. KIR A haplotipā ir pārsvarā inhibējošie KIR receptori, bet B haplotipam raksturīgs vairāk aktivējošo KIR receptoru. KIR receptoru ligandi ir dažādas HLA (cilvēka leikocītu antigēni) molekulas.

Dažādi pētījumi liecina, ka sievietēm ar KIR AA genotipu, kuru partneriem ir HLA-C C2 alēle, ir palielināts preeklampsijas un pārtrauktu grūtniecību risks.

KIR-HLAC genotipēšana ir ģenētisks tests, kas ļauj novērtēt mātes imūnsistēmas radītos embriju atgrūšanas riskus un tādējādi izvēlēties pareizo ārstēšanu, lai panāktu veiksmīgu grūtniecību.

KIR-HLAC genotipēšana ļauj:

  • Noteikt atkārtotu spontāno abortu un neveiksmīgas implantācijas cēloni.
  • Izlemt optimālo embriju skaitu transfēram.
  • Novērst iespējamās komplikācijas grūtniecības laikā.
  • Izvēlēties saderīgu donoru topošajai grūtniecei gan olšūnu, gan spermas donēšanas gadījumā.

KIR-HLAC genotipa noteikšana tiek veikta uz pāra DNS. Lai to izdarītu, no katra pāra locekļa ir nepieciešams asins paraugs.