Trombofīlija ir nopietna patoloģija, kurā asinis sarecē pārāk ātri, sabiezē, kas rada trombu veidošanās risku. Diezgan bieži trombofīlija sievietēm tiek atklāta tieši grūtniecības laikā – testu laikā tiek diagnosticēta asins recēšanas jeb koagulācijas pastiprināšanās.
Tas notiek, sievietes ķermenī veidojoties papildu asinsrites lokam – placentārajai asinsritei. Visām grūtniecēm ir raksturīga paaugstināta asins sarecēšana – tā ir organisma aizsargājoša reakcija, kuras mērķis ir novērst asiņošanu, kas apdraud grūtniecību. Process var kļūt bīstams, ja sievietei ir ģenētiski noteikts trombofīlijas risks. Trombofīlija grūtniecības laikā ir traucējumi, kas veicina asins recekļu veidošanos. Ļoti bieži tie rodas dzemdes asinsvados, kas ved pie placentas, izraisot stāvokli, kurā tiek traucēta pareiza gāzu un barības vielu maiņa starp mazuļa un mātes organismu.
Kāpēc trombofīlija ir bīstama grūtniecības laikā?
Trombofīlija grūtniecības laikā ir viens no biežākajiem cēloņiem:
spontānai grūtniecības pārtraukšanās;
grūtniecības saasināšanās;
augļa augšanas aizturei (IUAA);
preeklampsijai;
priekšlaicīgai placentas atslāņošanās, utt.
Reproduktīvā medicīna palīdz pacientiem ar trombofīliju veiksmīgi iznēsāt un dzemdēt veselīgu bērniņu. Galvenais – savlaicīgi noteikt cēloni un rīkoties, ievērojot visus ārsta ieteikumus. Lai identificētu ģenētisku predispozīciju, jāveic DNS analīzes, lai noteiktu mutācijas klātbūtni gēnos, kuru kodētie asinsreces faktori piedalās koagulācijas procesos (trombofīlijas molekulārā pārbaude, pieejama iVF Riga Ģenētikas centrā). Grūtniecēm ar konstatētu trombofīliju tiek noteikta regulāra koagulogramma, D-dimēri un citi testi. Svarīgi! Zāles izvēlas un izraksta ārstējošais ārsts!